O lyžařském areálu Kvasejovice

Areál bude v budoucnu na střední Čechy rozsáhlý. Musíme ho tedy rozšiřovat postupně a pečlivě, proto se omlouváme, že není vše hned ideální. Naší snahou je právě i v této velikosti dodržet heslo: Areál pro rodinné lyžování za české ceny.

Aktuálně: rok 2018-2019 druhý rybník kompletně dodělán, doladili jsme drobnosti a částečně vylepšen hlavní vlek A. Ty další hezké věci musí zatím počkat.

Výstavba skiareálu Kvasejovice je naplánována do těchto etap:

I. etapa – ukončená
Sjezdovky u vleků A, B a D s dojezdem až k silnici hotové i s nádrží na zasněžovací systém, občerstvení, vše osvětlené, zatím na přírodním sněhu bez strojového upravování.

II. etapa – ukončená.
Sjezdovky a dětský park u vleků A, B, D v provozu i s půjčovnou. Osvětlené a zasněžené, strojově upravované, dostavěn i druhý rybník.

III. etapa – rok   ?
Průběžně probíhají vylepšování stávajících vleků. Všechny sjezdovky včetně  vleku C v provozu, vyladěné,  zasněžené, s prodlouženou slalomkou a snowboardu parku až k vleku A.

IV. etapa – v plánu
Penzion chata s ubytováním, možná i rozhledna a další…

Lyžujete ve vesnici, která je nejstarší vesnicí na Sedlecko-Prčicku. První zmínka o ní je roku 1045, kdy ji kníže Břetislav I. daroval Břevnovskému klášteru. Když první mniši osidlovali tento klášter, většinou přicházeli z německy mluvících zemí. Po cestě měli několik zastávek, kde je museli pohostit. Jednou ze zastávek byli pravděpodobně Kvasejovice. V raném středověku kvasit znamenalo hostit a je tedy možné, že právě z tohoto pojmenování vznikl název Kvasejovice.

Křížek u silnice byl postaven na začátku 20. století Františkem Kabíčkem +1938, kterým patřil pozemek pod ním a kde je dnes parkoviště. Když se vrátil z I. světové války a byl rád, že jí přežil, tak se mu zdál sen, aby tam postavil křížek, který bude chránit rod Kabíčků. Za socialismu byl zničen, takže zůstal pouze původní kamenný podstavec a kříž byl potom přivezen jiný ze hřbitova. Současní majitelé jsou potomci Františka Kabíčka.